در واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:

تحلیل جامعه شناختی واکنش مردم به شهادت سردار سلیمانی و وقایع پس از آن

۲۳ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۰:۰۴ کد : ۱۲۵۵۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۹۳
نشست تخصصی تحلیل جامعه شناختی واکنش مردم به شهادت سردار سلیمانی و وقایع پس از آن با شعار «قهرمان ملی، خروش عمومی، سرمایه اجتماعی با حضور رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران، دکتر علی بقایی سرابی و جمعی از استادان و دانشجویان واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

براساس این گزارش دکتر احمد نادری رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران در این نشست تخصصی با اشاره به مدل تعقل دولت شیعی و کنشگری‌های حاج قاسم سلیمانی در داخل و خارج، وی را محصول تمام عیار انسان تراز انقلاب اسلامی به معنای دقیق کلمه و اسطوره‌ای که در سه سطح ملی، سطح منطقه ای و دنیای اسلام و سطح جهانی تعریف و شناخته می‌شود، دانست.
رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران واکنش و حضور بی نظیر مردم در تشییع پیکر سردار سلیمانی را نشاندهنده انسجام و همبستگی اجتماعی بالا دانست و علت این امر را در دو بعد ملی و فراملی و پاسخ به یک تحقیر چندین ساله تفسیر کرد.
وی با بیان اینکه حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد، از اهمیت بسیار بالایی برخودار است، چراکه میان سالهای 1945 تا 2020 هیچ دولتی جرأت حمله به تأسیسات نظامی آمریکا را به خود نداده بود. خون‌بهای حاج قاسم سلیمانی خروج آمریکا از منطقه است که خوشبختانه در حال رقم خوردن است.
دکتر نادری، حاج قاسم سلیمانی را در نگاهی تاریخی، یک پدیده منحصر به فرد دانست که محصول گفتمان انقلاب اسلامی است. 
در ادامه دکتر علی بقایی سرابی عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی،  با اشاره به تحلیل علمی دقیق جامعه شناختی و اجماع مفهومی در خصوص سردار سلیمانی، ضمن طرح این سوال که، حال با کدام سردار سلیمانی در ارتباط هستیم؟ شهید سلیمانی پس از شهادت، از شهادت تا دفن پیکر یا از دفن پیکر به بعد؟ از دانشجویان و استادان خواستند با توجه به قرائت مشخص از سردار سلیمانی به تحلیل بپردازند.
این نشست به همت گروه علوم اجتماعی دانشکده ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی و با همکاری معاونت فرهنگی 16 بهمن ماه در سالن دکتر حسابی ساختمان علوم انسانی و اجتماعی  برگزار شد.