همایش «مهار همه‌گیر اچ آی وی» در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۲۰ آذر ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۵ کد : ۱۲۲۷۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۱
همایش «مهار همه‌گیر اچ آی وی» با حضور مدیر دفتر برنامه مشترک سازمان ملل در زمینه ایدز، مسئول آموزش و اطلاع رسانی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزرات بهداشت و درمان، معاون پژوهش و فناوری و رئیس دانشکده علوم و فناوریهای پزشکی واحد علوم و تحقیقات در این واحد دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر سعید بازگیر معاون پژوهش و فناوری این واحد در این همایش با اشاره به اهمیت بالای آگاهی بخشی در ارتباط با بیماری ایدز، گفت: این دست از همایش‌ها می‌تواند نقش موثری در آگاهی بخشی در راستای پیشگیری و کنترل بیماری ایدز ایفا کند.
وی با بیان اینکه حدود 50 درصد از جمعیت کشور را نوجوانان و جوانان تشکیل می‌دهند، ادامه داد: یکی از وظایف مهم ما مسئولین بخصوص در دانشگاه‌ها آگاه‌سازی جامعه بخصوص قشر جوان در ارتباط با مبارزه با بیماری ایدز است. 
دکتر فرداد درودی مدیر دفتر برنامه مشترک سازمان ملل در زمینه ایدز (UNAIDS) در ایران در این همایش گفت: از ابتدای پیدایش اپیدمی بیماری ایدز تا کنون، 74 میلیون نفر بدان مبتلا شده‌اند که حدود نیمی از آنان جان خود را براثر این بیماری از دست داده‌اند. البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از مبتلایان در صورت درمان به موقع، طول عمر طبیعی یک فرد عادی را خواهند داشت. 
وی با بیان اینکه هدف  UNAIDS حرکت به سمت پایان HIV  تا سال 2030 است، ادامه داد: سازمان ملل متحد به دنبال این است که بیماری ایدز دیگر تهدید بهداشت عمومی برای کشورها نباشد.
دکتر جعفر بوالهری، روانشناس، نیز در این همایش گفت: با اینکه پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه مبارزه با HIV و درمان آن صورت گرفته است، اما تا زمانی که از بعد عوامل رفتاری انسان، روانشناختی، عاطفی و ... وارد نشویم، امکان دارد با عدم موفقیت روبرو گردیم.
وی افزود: اگر بدنبال تحقق و موفقیت در مبارزه، درمان و پیشگیری از ایدز هستیم، نخست باید پدیده‌های رفتاری انسان را مورد بررسی قرار داده و به آن توجه ویژه‌ داشته باشیم.
دکتر کیانوش کمالی مسئول آموزش و اطلاع رسانی مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزرات بهداشت و درمان در این همایش گفت: شما دانشجویان از جمله گروه‌هایی هستید که می‌توانید با انتقال پیام این همایش به گروه‌های همسن خود تحول بزرگی در راستای پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز ایجاد کنید. 
یکی از مبتلایان به بیماری ایدز نیز در این همایش گفت: ابتلای من به این بیماری تاوان ناآگاهی است که نسبت به آن داشته‌ام. بنابراین همه ما وظیفه داریم تا این ناآگاهی را برای نسل آینده به آگاهی تبدیل کنیم. 
لازم به ذکر است در این همایش در قالب نمایش پرده‌خوانی آموزش‌های مرتبط با ایدز به زبانی ساده و گیرا بیان شد. همچنین در پایان این همایش جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.