کارآفرینی، مسئله و محصول محور بودن هدف اصلی مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات است

۱۰ آذر ۱۳۹۸ | ۰۹:۳۳ کد : ۱۲۲۰۰ اخبار
تعداد بازدید:۵۹۲
سرپرست مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات ضمن تشریح برنامه‌های این مرکز، تولید دانش فنی را از برنامه‌های اصلی مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات دانست.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر نادر جعفرنیا دابانلو سرپرست مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی این واحد، گفت: امروزه تولید علم و دانش فنی سرلوحه فعالیت مراکز آموزشی و تحقیقاتی در کشورهای پیشرفته است این امر باعث توسعه و رشد صنعت می‌شود. به عنوان مثال کشور آلمان با عملکرد گسترده و مناسب خود در این حوزه به یکی از قطب‌های صنعتی جهان تبدیل شده است.

وی افزود: مراکز تحقیقاتی دانشگاهی از جمله مراکزی هستند که با مهارت آموزی و تولید دانش فنی می‌توانند علاوه بر آماده‌سازی دانشجویان برای فعالیت در صنعت، به پیشرفت این حوزه در کشور کمک شایانی کنند. براساس همین امر است که کارآفرینی، مسئله و محصول محور بودن هدف اصلی مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات قرار داده شده است.

دکتر جعفرنیا دابانلو ادامه داد: یکی از برنامه‌های  این مرکز در راستای کارآفرینی و کسب شغل مناسب برای دانشجویان، برگزاری کارگاه‌های مهارتی با همکاری نهادهای علمی و پژوهشی نظیر «موسسه آموزشی پژوهشی تجهیز توانمند سها» است. تا کنون بیش از 50 کد شناسه برای کارگاه‌های مهارتی از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی توسط موسسه سها اخذ شده است که در این مرکز طی برنامه‌ریزی انجام شده در حال اجرا هستند. به عنوان مثال می‌توان از برگزاری کارگاه‌های سونوگرافی در دو سطح مقدماتی و پیشرفته، تکنسین لابراتوار دندانسازی، دوره جامع Cad/Cam  در دندانسازی و لیزر در پزشکی نام برد.

وی با بیان اینکه علاوه بر دانشجویان و دانش‌آموختگان واحد علوم و تحقیقات، دانشجویان، دانش‌آموختگان و علاقمندان سایر دانشگاه‌ها و پژوهشگران نیز می‌توانند در این کارگاه‌های مهارتی حضور پیدا کنند، تصریح کرد: محتوای ارائه شده در این کارگاه‌های مهارتی موجب کسب تجربه و آماد‌گی دانشجویان برای فعالیت در صنعت و بازار کار می‌شود.

سرپرست مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات، اضافه کرد: ایجاد مجموعه
D-School (Designing School) با مشارکت موسسات و مراکز توانمندی نظیر «موسسه آموزشی پژوهشی تجهیز توانمند سها» از جمله برنامه‌های این مرکز در راستای نیل به هدف تولید دانش فنی، مسئله و محصول محور شدن است. D-School مجموعه‌ای است که با توجه به مشکلات و نیاز صنعت و براساس سفارش‌های دریافتی از این حوزه اقدام به طراحی و تولید دانش فنی با مشارکت دانشجویان و استادان می‌کند. حضور دانشجویان در D-School علاوه بر کسب مهارت، موجب شکوفایی خلاقیت در آنان خواهد شد.

وی اضافه کرد: در D-School مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات، امکان دو نوع فعالیت فراهم شده است. نخست اینکه با سفارش‌گیری از صنعت اقدام به طراحی و تولید دانش فنی شود که در عمل مالکیت مادی و معنوی دانش فنی تولید شده برای سفارش‌دهنده خواهد بود. در حالت دوم تعریف محصول و تولید دانش فنی و طراحی براساس نیازسنجی توسط مرکز تحقیقات با توجه به مشکلات و نیاز صنعت است. در این حالت مالکیت مادی و معنوی دانش فنی متعلق به مرکز تحقیقات و موسسه سها می‌باشد و افرادی که در تولید این دانش فنی مشارکت دارند، ذینع خواهند بود.

دکتر جعفرنیا دابانلو فعالیت در D-School مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات را نیازمند موفقیت در آزمون ورودی بیان کرد.

سرپرست مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات افزود: براساس برنامه ریزی صورت گرفته پس از راه‌اندازی مجموعه D-School، در گام نخست اقدام به طراحی و تولید دانش فنی محصولی با مالکیت مادی و معنوی مرکز تحقیقات و «موسسه آموزشی پژوهشی تجهیز توانمند سها» خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای تولید دانش فنی نخستین محصول در D-School واحد علوم و تحقیقات، سه طرح کارشناسی پیشنهاد شده است، تصریح کرد: نرم افزار و دستگاهی واسط برای ارتباط بین ناشنوایان و افراد عادی براساس تبدیل زبان اشاره به متن یا صوت و بلعکس، دستگاه ردیابی حرکات چشمی (Eye tracker) که براساس حرکات چشم دستورات کاربر را دریافت و اجرا می‌کند و نرم افزار و دستگاه بایومتریک که براساس نشانه‌های زیستی و رفتاری اقدام به شناسایی هویت افراد می‌کند، سه محصولی هستند که دانش فنی یکی از آن‌ها در فاز نخست D-School، طراحی، تولید و به ثبت خواهد رسید.

دکتر جعفرینا دابانلو ادامه داد: تولید دانش فنی نرم‌ افزار تحت موبایل «هوشمندسازی بیمارستان‌ها» و سامانه تحت موبایل «حمایت و پشتیبانی از زنان باردار» نیز از دیگر برنامه‌های مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات است.

وی خاطرنشان کرد: نرم افزار تحت موبایل هوشمندسازی بیمارستان‌ها، نرم افزاری است برای کمک به مدیریت بیمارستان. در این نرم افزار که با تجهیزات بیمارستان ارتباط مستقیم خواهد داشت، اطلاعاتی نظیر تعداد تخت‌های اشغال شده، موجودی یا عدم موجودی داروها، حضور پرسنل، محل استقرار و سلامت تجهیزات و ... به همراه آلارم هشدار و نمودارهای مرتبط، از طریق موبایل در اختیار مدیریت بیمارستان قرار خواهد گرفت. این نرم افزار با مشارکت گروه نرم افزاری «الماس طب تجهیز» طراحی و تولید خواهد شد و به صورت پایلوت در بازه زمانی چهارماهه در یک یا دو بیمارستان اجرا و براساس بازخورد دریافتی و اصلاحات لازم، آماده فروش خواهد شد.

دکتر جعفرنیا دابانلو افزود: نرم افزار پشتیبانی و حمایت از زنان باردار با همکاری شرکت «سرا پژوه آتیه» و مالکیت معنوی و مادی مرکز و شرکت سرا پژوه آتیه تولید خواهد شد. این سامانه در طول دوره بارداری و تا دو سال پس از آن، از طریق موبایل بصورت آنلاین خدمات لازم برای مادران نظیر ارتباط با پزشک، اطلاعاتی نظیر فعالیت‌های ورزشی ضروری دوران بارداری، میزان ویتامین‌های لازم، وضعیت جنین، زمان مراجعه حضوری به پزشک و... را در اختیار آن‌ها قرار می دهد. نسخه پایلوت این نرم افزار حدود هشت ماه دیگر و نسخه قابل فروش حدود یکسال دیگر آماده خواهد شد.