کتاب انگاره های معمارانه منظر منتشر شد

۱۳ آبان ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۰ کد : ۱۲۰۷۲ اخبار
تعداد بازدید:۳۵۵
کتاب انگاره‌های معمارانه منظر، تالیف دکتر آزاده شاهچراغی دانشیار و مدیرگروه معماری واحد علوم و تحقیقات از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی منتشر شد

این کتاب در حوزه تخصصی معماری منظر در کشور برای نخستین بار به صورت چندرسانه ای منتشر شد به  گونه‌ای که خواننده با مطالعه آن می تواند فیلم پروژه های تحلیل شده در کتاب را در صفحه گوشی تلفن همراه خود ببیند.
بکارگیری این تکنیک جدید سبب کاهش تعداد صفحات و نیز عدم نیاز به استفاده از لوح فشرده شده است. این کتاب در جستجوی پاسخ  به این سوالات است که ارتقای کالبدی یک پارک شهری از سطح صرفاً "فضای سبز" به سطح یک"پارک" و "باغ" چگونه ممکن است؟ اندیشه ، ایده و انگاره ی معمارانه در این میان چه نقشی دارد؟ 
این کتاب شامل چهار بخش است. ابتداکتاب به واژه شناسی، تعریف معماری منظر و حدود مداخله این دانش در طراحی محیط پرداخته و در مورد ماهیت فوق العاده جذاب معماری منظر و امکان  معماری زمین، معماری زمان، معماری حواس و نیز معماری سامانه رفتاری توسط طراحان در آن بحث شده است.
در این کتاب پس از مطالعه موردی روند طراحی تعداد زیادی از  پارک های سرزنده و موفق در سراسر جهان، در نهایت ده انگاره معمارانه منظر معرفی شده، بنابراین انگاره ترکیب عناصر، انگاره ساختارزُدا، انگاره خوانش زمین، انگاره تاخوردگی ، انگاره چندبخشی ، انگاره تکه انگار ، انگاره موضوعی، انگاره تداعی‌گر، انگاره مشهودساز  و انگاره زمینه گرا  همراه با مورد پژوهی و شرح فرآیند طراحی دست کم یک پروژه برای هر کدام معرفی شده اند.
برای گویا تر شدن انگاره ها، هر یک از نمونه ها به صورت چند رسانه ای یا مولتی مدیا معرفی شده به گونه‌ای که خواننده با استفاده از کد درج شده بر روی تصویر پروژه می تواند فیلم مربوط به آن را ببیند.
منظور از انگاره ، نظامی از ایده ها و مفاهیم است که چیزی را شرح می دهد. 
این کتاب فرآیند طراحی پیچیده در معماری منظر را واکاوی کرده و در این راه دیدگاه‌های اخیر پژوهشگران را مورد توجه قرارداده است.
انگاره های معمارانه منظر سومین کتاب این نویسنده است. نویسنده کتاب خانم دکتر آزاده شاهچراغی عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات و مدیرگروه رشته معماری، پیش از این موفق به انتشار دو کتاب پارادایم‌های پردیس و محاط در محیط شده و پنج جایزه معتبر ملی از جمله جایزه کتاب شایسته تقدیر جمهوری اسلامی ایران در سال 1389 شده است.