چگونگی نقل‌ و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در سال ۹۸

۰۳ مهر ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۶ کد : ۱۱۸۸۵ اخبار
تعداد بازدید:۲۹۸۱
دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند از امکان میهمانی و انتقالی در دوره تحصیل خود استفاده کنند

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند از امکان میهمانی و انتقالی در دوره تحصیل خود استفاده کنند. دانشجویان برای بهره‌مندی از آن باید درخواست خود را در سامانه نقل‌وانتقال دانشجویی (منادا) ثبت کنند. دانشگاه آزاد اسلامی در مورد نقل‌وانتقالات تمام مراحل را الکترونیکی انجام می‌دهد و دانشجویان برای ثبت و پیگیری درخواست خود نیاز به حضور فیزیکی ندارند.

دانشجویانی که منع ادامه تحصیل به دلیل شرایط آموزشی، انضباطی و نظام وظیفه نداشته باشند و حداقل یک نیمسال در واحد مبدأ ثبت‌نام کرده باشد. انتقالی صرفاً برای پذیرفته‌شدگان باآزمون است.

انتقال و میهمانی دانشجویان دوره‌های خودگردان فقط به واحدهای مجری دوره‌های خودگردان امکان‌پذیر است. انتقالی تنها در صورت وجود مقطع رشته/گرایش و سال قبولی در واحد مقصد اتفاق می‌افتد.

انتقال در نیمسال آخر تحصیلی در هر یک از مقاطع تحصیلی ممنوع است. دانشجویانی که برای پایان‌نامه درخواست میهمانی می‌دهند فقط با موافقت واحدهای مبدأ و مقصد امکان‌پذیر است.

انتقال و میهمانی از واحدهای الکترونیکی و برون‌مرزی به سایر واحدهای داخلی ممنوع است.

دانشجویان واحدهای بین‌الملل تنها در سایر واحدهای بین‌الملل می‌توانند میهمان یا منتقل شوند. انتقال و میهمانی دانشجویان پژوهش‌محور ممنوع است. انتقال و میهمانی کارکنان و اعضای هیئت‌علمی که دانشجو هستند به واحدهای محل خدمت امکان‌پذیر نیست.

امکان انتقالی در صورت ازدواج

دانشگاه آزاد اسلامی همچنین برای ترویج فرهنگ ازدواج در جامعه دانشجویی، با درخواست انتقال یا میهمانی دانشجویانی که ازدواج می‌کنند، موافقت می‌کند.

همچنین انتقال یا میهمانی دانشجویان متأهل زن که پس از انتخاب رشته محل متارکه کرده‌اند با ارائه مدارک لازم به هر یک از واحدهای دانشگاهی امکان‌پذیر است.

میهمانی دانشجویان زن تا پایان سال اول شیردهی امکان‌پذیر است.

انتقال یا میهمانی دانشجویان پذیرفته‌شده براساس سهمیه ایثارگری

بر اساس قانون جامع خدمات ایثارگری انتقال یا میهمانی دانشجویان مشمول این قانون در رشته‌های باآزمون امکان‌پذیر است.

انتقال آزادگان، اسرا، جانبازان ۲۵% و بالاتر و همسر و فرزندان آنان و دانشجویان شاهد در بدو پذیرش با ارائه مدارک لازم به هر یک از واحدهای دانشگاهی ممکن است.

میهمانی جانبازان ۵% درصد و بالاتر و همسر و فرزندان ایشان، خواهر و برادر شهید، رزمندگان دارای حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه تا قبل از تاریخ ۲۴/۷/۶۷ و همسر و فرزندان ایشان با ارائه مدارک لازم به هریک از واحدهای دانشگاهی امکان‌پذیر است.

میهمانی دائم آن دسته از دانشجویانی که دارای معلولیت جسمی و حرکتی شدید، روشندل و ناشنوایی شدید باشند در صورت تأیید مراجع ذیصلاح (سازمان بهزیستی و تائید کمیسیون پزشکی) و کمیسیون نقل‌وانتقال دانشجویی دانشگاه پس از ثبت‌نام اولیه در واحد دانشگاهی مبدأ از بدو قبولی امکان‌پذیر است.

میهمانی دائم آن دسته از دانشجویانی که کمیسیون پزشکی بیماری آنان را صعب‌العلاج تشخیص داده است (نظیر ام‌اس، سرطان، دیالیزی و هموفیلی و...) پس از تائید کمیسیون نقل‌وانتقال دانشجویی به هر یک از واحدهای دانشگاهی امکان‌پذیر است.

میهمانی دانشجویان زن در طی دوره بارداری

میهمانی دانشجویان زن در طی دوره بارداری، پس از تائید کمیسیون پزشکی و کمیسیون نقل‌وانتقال دانشجویی به هر یک از واحدهای دانشگاهی امکان‌پذیر است. میهمانی دانشجویان بیمار در صورت عدم امکان دریافت خدمات درمانی موردنیاز در محل تحصیل به‌شرط تائید کمیسیون پزشکی و کمیسیون نقل‌وانتقال دانشجویی دانشگاه به هر یک از واحدهای دانشگاهی امکان‌پذیر است.

شهریه ثابت و متغیر دانشجویان میهمان دائم در هر نیمسال توسط واحد مقصد اخذ و در مهلت مقرر شهریه ثابت به‌حساب واحد مبدأ واریز می‌شود. بدیهی است در خصوص دانشجویانی که از بدو ورود در واحد مقصد میهمان دائم می‌شوند لزومی به ارسال لیست دروس در هر نیمسال از واحد مبدأ نیست.

درصورتی‌که بیشتر از یک نفر از افراد تحت تکفل خانواده (پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر و فرزند) به‌طور هم‌زمان در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل باشند، میهمانی یک نفر یا بیشتر به هریک از واحدهای دانشگاهی به‌شرط موافقت واحدهای مبدأ و مقصد با ارائه مدارک لازم امکان‌پذیر است.

میهمانی دانشجویان مجردی که پس از انتخاب رشته محل دانشگاه، پدر یا مادر و همچنین دانشجویان متأهل که همسر یا فرزند آنان فوت نمایند با ارائه مدارک لازم به هریک از واحدهای دانشگاهی امکان‌پذیر است.

انتقال یا میهمانی فرزندان و همسر کارکنان

انتقال یا میهمانی فرزندان و همسر کارکنان تمام‌وقت رسمی و قراردادی و اعضای هیئت‌علمی تمام‌وقت رسمی (آزمایشی و قطعی)، پیمانی و نیمه‌وقت دانشگاه آزاد اسلامی در صورت احراز شرایط (کسب حداقل ۹۰% نمره قبولی آخرین نفر پذیرفته‌شده در واحد مقصد) و دایر بودن رشته، گرایش و مقطع تحصیلی به شهر محل خدمت کارمند یا عضو هیئت‌علمی (مطابق حکم کارگزینی) و در صورت عدم وجود رشته، گرایش و مقطع به نزدیک‌ترین واحد محل خدمت از بدو قبولی امکان‌پذیر است.

چنانچه دانشجوی متقاضی انتقال ۹۰% نمره آخرین نفر پذیرفته‌شده در واحد مقصد را کسب ننماید؛ مجوز دو ترم میهمانی به‌شرط پیشرفت تحصیلی در واحد مقصد صادر و در صورت احراز شرایط (گذراندن حداقل ۲۴ واحد درسی در طی دونیم سال میهمانی برای مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکترای حرفه‌ای با کسب معدل کل ۱۴ و گذراندن ۱۶ واحد درسی در مقطع کارشناسی ارشد با کسب معدل کل ۱۵ (پس از دو ترم میهمانی مجوز انتقال صادر خواهد شد. در غیر این صورت دانشجو برای ادامه تحصیل از طریق واحد مقصد به واحد قبولی اولیه معرفی خواهد شد.

ضوابط انتقال یا میهمانی کارکنان و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی

انتقال کارکنان و اعضای هیئت‌علمی تمام‌وقت رسمی (آزمایشی و قطعی) دانشگاه آزاد اسلامی به نزدیک‌ترین واحد محل خدمت پذیرفته‌شده (به‌استثنای واحد محل خدمت) از بدو قبولی در صورت کسب ۹۰% نمره آخرین فرد پذیرفته‌شده در رشته مقطع مربوطه در واحد مقصد امکان‌پذیر است.

چنانچه دانشجوی متقاضی انتقال، ۹۰% نمره آخرین نفر پذیرفته‌شده در واحد مقصد را کسب ننماید؛ مجوز دو ترم میهمانی به‌شرط پیشرفت تحصیلی در واحد مقصد صادر و در صورت احراز شرایط (گذراندن حداقل ۲۴ واحد درسی در طی دو ترم میهمانی برای مقاطع کاردانی، کارشناسی با کسب معدل کل ۱۴ و گذراندن ۱۶ واحد درسی در مقطع کارشناسی ارشد با کسب معدل کل ۱۵ (پس از دو ترم میهمانی مجوز انتقال صادر خواهد شد. در غیر این صورت دانشجو برای ادامه تحصیل از طریق واحد مقصد به واحد قبولی اولیه معرفی خواهد شد.

ضوابط انتقال یا تغییر رشته فرزندان اعضای هیئت‌علمی

انتقال فرزندان اعضای هیئت‌علمی تمام‌وقت رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی با مرتبه علمی مربی و بالاتر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در صورت کسب ۹۰% نمره کل آخرین نفر پذیرفته‌شده در سهمیه مربوطه برای رشته، به شهر دانشگاه محل خدمت عضو هیئت‌علمی و در صورت عدم وجود رشته به نزدیک‌ترین شهر به محل خدمت عضو هیئت‌علمی در بدو قبولی امکان‌پذیر است.

تغییر رشته فرزندان اعضای هیئت‌علمی تمام‌وقت رسمی قطعی یا رسمی آزمایشی با مرتبه علمی مربی و بالاتر دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در صورت کسب ۵/۹۲% نمره کل آخرین نفر پذیرفته‌شده در همان مقطع و ۱۲ گروه آزمایشی سهمیه مربوط برای رشته، به شهر دانشگاه محل خدمت عضو هیئت‌علمی و در صورت عدم وجود رشته نزدیک‌ترین شهر به محل خدمت عضو هیئت‌علمی در بدو قبولی امکان‌پذیر است.

ضوابط میهمانی ورزشکاران و قهرمانان ملی

میهمانی دانشجویانی که در عضویت گروه‌های ملی فدراسیون‌های ورزشی بوده و با تأیید وزارت ورزش و جوانان حضور ایشان در مسابقات رسمی، اردوها و تمرینات گروه ملی گواهی می‌شود، پس از احراز شرایط همکاری با دانشگاه و تأیید معاونت ورزش دانشگاه امکان‌پذیر است.

ضوابط میهمانی دانشجو به استناد ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری میهمانی وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاونین رئیس‌جمهور، استانداران و سفرا (بندهای «ج» و «د» ماده ۷۱ قانون خدمات کشوری) و همسر و فرزندان آنان در هر نیمسال تا پایان سال تحصیلی که در مسئولیت مربوطه انجام‌وظیفه می‌کنند به محل مأموریت و یا نزدیک‌ترین شهر به محل اشتغال پس از تأیید کمیسیون نقل‌وانتقالات دانشجویی امکان‌پذیر است.

انتقال پذیرفته‌شدگان فارغ‌التحصیل دبیرستان‌های سازمان سما: انتقال فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌های سازمان سما که حداقل ۴ سال آخر دوره تحصیلی خود را در دبیرستان‌های سازمان سما گذرانده باشند پس از تأیید معاونت سازمان سما دانشگاه و در صورت کسب حداقل ۹۰% نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته‌شده در واحد مقصد و دایر بودن رشته، گرایش و مقطع تحصیلی از بدو قبولی امکان‌پذیر است.

انتقال یا میهمانی دانشجویان سایر دانشگاه‌های داخل به دانشگاه آزاد اسلامی

انتقال یا میهمانی دانشجویان سایر دانشگاه‌های داخل کشور به یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به شرایط ذیل، پس از تأیید کمیسیون نقل‌وانتقالات دانشگاه امکان‌پذیر است.