آیت‌الله جوادی آملی در دیدار با رئیس و اعضای هیئت‌رئیسه دانشگاه آزاد:

دانشجویان امانت‌های الهی هستند که باید سخنان انبیا را به آن‌ها منتقل کرد

۱۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۷ کد : ۱۱۶۹۲ اخبار
تعداد بازدید:۳۲۱
استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: دانشجویان امانت‌های الهی هستند و مسئولان دانشگاه‌ها باید سخنان انبیاء الهی را به آن‌ها منتقل کنند تا راهزن علم نباشند.
دانشجویان امانت‌های الهی هستند که باید سخنان انبیا را به آن‌ها منتقل کرد

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس و اعضای هیئت‌رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی پیش از ظهر امروز با حضرت آیت‌الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

جوادی آملی در ابتدای این دیدار با اشاره به گزارش دکتر طهرانچی و دکتر خسروپناه درخصوص دانشگاه آزاد اسلامی و پیگیری تعالی علوم انسانی در این دانشگاه، گفت: گزارشی که مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در این جلسه ارائه کردند، بسیار امیدبخش بود.

وی با بیان اینکه سه گروه از مردم در مقابل رهبران الهی قرار دارند، اظهار داشت: یک گروه کسانی هستند که سخنان رهبران الهی را می‌پذیرند و سعادتمند دنیا و آخرت می‌شوند، اما دو گروه نیز در مقابل رهبران الهی موضع می‌گیرند؛ یک گروه افراد نادانی هستند که بیمارند و جهل آن‌ها مانع سعادتشان است و دسته دیگر دانشمندانی هستند که غرور علم آن‌ها مانع پذیرش سخنان رهبران الهی می‌شود.

جوادی آملی با اشاره به تحول در علم و دانش پس از انقلاب اسلامی، خاطرنشان کرد: اگر پیش از انقلاب علم مانع بود، اکنون باید راهگشا، انسان‌آفرین و آینده‌آفرین باشد. دانشجویان امانت‌های الهی هستند که باید سخنان انبیاء را به آن‌ها منتقل کرد تا راهزن علم نباشند.

دانشجویان باید با خدا، قرآن، اهل‌بیت (ع) و نماز ارتباط داشته باشند

وی خطاب به مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: خون شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، کشور را پاک کرد، بنابراین کشور باید میوه پاک بدهد. مسئولان دانشگاه مانند کشاورزان علمی کشور هستند و باید دانشجویان را طوری تربیت کنند که با خدا، قرآن، اهل‌بیت (ع) و نماز ارتباط داشته باشند و دانشگاه میوه طیب و طاهر بدهد. عاقل بودن کافی نیست، بلکه انسان باید قائم به عقل باشد.

در ادامه این نشست، طهرانچی با ابراز خرسندی از حضور در بیت آیت‌الله جوادی آملی و دیدار با ایشان، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی یک شبکه اجتماعی تعلیم و تربیت است که بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو، ۷۰۰ مدرسه و در بیش از ۵۲۰ نقطه کشور واحد و مرکز دانشگاهی دارد.

باید نگاه تحولی در حوزه تعلیم و تربیت داشته باشیم

وی خاطرنشان کرد: بنای کار ما در دانشگاه آزاد اسلامی این است که با نگاهی که حضرتعالی علم را تعریف کرده‌اید و آن را شرح خلقت عالم می‌دانید، نگاه تحولی در حوزه تعلیم و تربیت داشته باشیم. بر این اساس، برای حوزه علوم انسانی در دانشگاه آزاد اسلامی جایگاه ویژه‌ای قائل شدیم و معاونت علوم انسانی و هنر را در کنار معاونت‌های علوم پزشکی و علوم، مهندسی و کشاورزی ایجاد کردیم که این معاونت وظیفه کارآمدسازی آموزش عالی را برعهده دارد.

تعالی علوم انسانی را در دانشگاه پیگیری می‌کنیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: با ایجاد معاونت علوم انسانی و هنر و دیگر معاونت‌های موضوعی در دانشگاه آزاد اسلامی، بحث تعالی علوم انسانی را پیگیری می‌کنیم تا متعالی‌سازی علوم و امیدبخشی به جوانان را در دستور کار قرار دهیم تا در شهرهای مختلف در زندگی مردم مؤثر بوده و در معاش و جنبه‌های روحانی آن‌ها اثرگذار باشیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست گفت: تلاش داریم تا نظریه علم دینی آیت‌الله جوادی آملی در دانشگاه آزاد اسلامی اجرایی شود که خوشبختانه با آمدن دکتر ولایتی و اعضای هیئت‌رئیسه جدید به این دانشگاه، دغدغه علم دینی و داشتن نگاه ملکوتی به عالم طبیعت و انسان و تأکید بر به‌کارگیری مباحث علوم انسانی آغاز شده است.

وی ادامه داد: گذشتگان خدمات ارزنده‌ای در ایجاد دانشگاه آزاد اسلامی داشتند و این دانشگاه با کمک اولیه امام خمینی (ره) و حمایت‌های مقام معظم رهبری توانست در کشور رشد و توسعه داشته باشد.

خسروپناه در پایان خاطرنشان کرد: اکنون که تعداد جمعیت دانشجویی کشور رو به کاهش است، باید رویکرد جدیدی در دانشگاه آزاد اسلامی داشت که الحمدلله اعضای هیئت‌رئیسه و مدیران این دانشگاه با مدیریت جهادی و شبانه‌روزی به‌قصد قربت کار می‌کنند تا بتوانند قدم‌هایی بردارند که باعث رشد و توسعه کشور در مسیر ایجاد تمدن نوین اسلامی شود.


( ۲ )