دستگاه میکروسکوپ الکترونی عبوری واحد علوم و تحقیقات راه‌اندازی مجدد شد

۲۶ تیر ۱۳۹۸ | ۰۸:۵۸ کد : ۱۱۶۱۰ اخبار
تعداد بازدید:۴۶۰
در راستای فرآیند بازسازی دستگاه‌های آزمایشگاهی در واحد علوم و تحقیقات، میکروسکوپ الکترونی عبوری (Transmission Electron Microscope)، این واحد دانشگاهی راه‌اندازی مجدد و آماده ارائه خدمات به استادان، دانشجویان و محققان شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، اساس عملکرد میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) مشابه میکروسکوپ‌های نوری است با این تفاوت که به جای پرتوی نور در آن از پرتوی الکترون و به جای لنز شیشه‌ای از الکترومغناطیس استفاده می‌شود. با توجه به طول موج کوتاه الکترون، بزرگنمایی تصویر در TEM 1000 تا 1/000/000 برابر بیشتر از نوع نوری است. علاوه برآن وضوح بالاتری نسبت به میکروسکوپ نوری دارد. 
با استفاده از TEM می توان جسمی به اندازه چند انگستروم نظیر اجزای موجود در یک سلول یا مواد مختلف با ابعادی نزدیک به اتم را مشاهده کرد. همچنین با این نوع میکروسکوپ حتی می‌توان نحوه قرار گرفتن اتم‌ها در یک ماده را مورد بررسی قرار داد. این نوع میکروسکوپ ابزار مناسبی است که علاوه بر کاربرد در تحقیقات پزشکی، بیولوژیکی، در تحقیقات مرتبط با مواد نیز قابل استفاده است.
در این نوع از میکروسکوپ الکترونی پس از عبور  اشعه‌ایی شامل الکترون‌ها از یک نمونه با ضخامت بسیار کم، در اثر تعامل الکترون‌های عبوری با نمونه تصویر تشکیل می‌شود. آنگاه تصویر بر روی یک ابزار تصویرساز مانند یک صفحه نمایش فلورسنت یا یک لایه از فیلم عکاسی، متمرکز و بزرگنمایی می‌شود.
دستگاه میکروسکوپ الکترونی عبوری TEM از آذرماه سال 1397 به مدت هفت ماه از چرخه ارائه خدمات خارج شده بود که با توجه به اهمیت بالای این دستگاه در مطالعات مربوط به پایان‌نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی و طرح‌های تحقیقاتی استادان، دوباره آماده ارائه خدمات شد.
این دستگاه که مستقر در ساختمان فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات است کاربردهای وسیعی در رشته‌های علمی گوناگونی نظیر فیزیک، شیمی، علوم زیستی، علم مواد، متالورژی و … دارد.
گفتنی است در ادامه فرآیند تعمیر و بازسازی دستگاه‌های آزمایشگاهی واحد علوم و تحقیقات، تاکنون دستگاه‌های (NMR)، (GC-MS) و (SEM) به بهره‌برداری مجدد رسیده‌اند، همچنین در ادامه این فرآیند، دستگاه‌های دیگری نظیر ICP، جذب اتمی و رامان نیز بزودی به بهره‌برداری مجدد خواهند رسید.
 


( ۶ )