رشته مهندسی نساجی در مقطع کارشناسی و مهندسی پوشاک در مقطع کارشناسی ارشد در واحدعلوم وتحقیقات راه اندازی شد

۱۸ تیر ۱۳۹۸ | ۱۸:۱۱ کد : ۱۱۵۷۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۷۵
با پیگیری‌های انجام شده در معاونت آموزش و تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی نساجی در مقطع کارشناسی و رشته مهندسی پوشاک در مقطع کارشناسی ارشد در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد و از مهرماه ۱۳۹۸ دانشجو می پذیرد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم وتحقیقات، دکتر ابوسعید رشیدی، مدیرگروه نساجی این واحد، با اعلام این خبر، گفت: باتوجه به پیشینه پرافتخار واحد علوم و تحقیقات در تربیت نیروهای متخصص در مقاطع تحصیلات تکمیلی، راه‌اندازی رشته مهندسی نساجی برای جذب دانشجو در مقطع کارشناسی صورت گرفته است. مجوز ایجاد رشته مهندسی نساجی و مهندسی پوشاک پس از درخواست و ارائه مستندات لازم از واحد علوم و تحقیقات، پس از طی مراحل لازم در دفترچه الکترونیکی دانشگاه آزاد جهت انتخاب رشته دانشجویان درج شد.

دکتر رشیدی در رابطه با ضرورت ایجاد این رشته ها در واحد علوم و تحقیقات خاطر نشان کرد: پس از صنعت نفت، صنعت نساجی و پوشاک از بزرگترین صنایع کشور بشمار می‌رود که می تواند سهم قابل توجهی در تولید و توسعه پایدار و اشتغال‌زایی داشته باشد. بنابراین بایستی تحریم های موجود را به مثابه یک فرصت دید و از آن برای شکوفایی تولید داخلی صنعت نساجی در کشور با محوریت دانشگاه و سیستم آموزشی بهره گرفت. دانشگاه ها به عنوان بازوی علمی و پیشران صنعت می بایست سیاست‌گذاری های هدفمند جهت تربیت نیروهای متخصص و بازارشناس در این صنعت داشته باشد.

مدیرگروه نساجی واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: یکی از گرایش های مهم در رشته نساجی، گرایش «مهندسی پوشاک» است، گرایشی که در آن دانشجو به حلقه انتهایی این صنعت می پردازد و بخشی است که محصول نهایی و بازار این صنعت را تحت تأثیر قرار داده و از ارزش افزوده بالایی برخوردار است. در حقیقت دانش‌آموختگان این رشته می توانند با سرمایه گذاری اندک، کارآفرینی کنند.

به گفته وی، گروه نساجی واحد علوم و تحقیقات با داشتن هرم هیأت علمی کامل و بسیار توانمند پذیرای دانشجویان در گرایش های مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف، مهندسی تکنولوژی نساجی، مدیریت تولید نساجی در مقطع کارشناسی ارشد و گرایش های مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف ، مهندسی تکنولوژی نساجی در مقطع دکتری خواهد بود.

عضو هیأت علمی واحدعلوم وتحقیقات ضمن تأکید بر نقش موثر دانش آموختگان گرایش پوشاک در صنعت نساجی، گفت: در هر بخش صنعتی ، کیفیت ،نحوه ارائه و بازاریابی محصول نهایی مهمترین بخش توسعه آن صنعت است و دراین راستا فارغ التحصیلان گرایش مهندسی پوشاک در واحد علوم وتحقیقات علاوه بر آشنایی با صنعت نساجی با صنایع طراحی، فروش، بازاریابی و مدیریت صنعت پوشاک نیز آشنایی یافته و می توانند با توجه به نیازهای روز و با الگوگیری از روش‌های روز دنیا در خطوط طراحی و تولید محصولات نهایی پوشاک ، خلاءهای موجود درکیفیت کالا و محصولات نساجی را برطرف کنند.

وی خاطرنشان کرد: راه اندازی گرایش پراهمیت و اشتغال‌زای مهندسی پوشاک در واحدعلوم وتحقیقات، تربیت نیروهای متناسب با تولیدات صنعتی را به دنبال خواهد داشت و می تواند یکی از هدف گذاری های لازم در راستای برنامه‌ریزی صحیح آموزشی دانشگاه ها متناسب با وضعیت اقتصادی موجود و توجه به رونق تولید داخلی مطابق منویات مقام معظم رهبری رهبری و ریاست عالی دانشگاه آزاد اسلامی باشد. امید است صنعتگران و علاقمندان به این رشته با ثبت نام در اولین دوره از جذب پذیرش دانشجو در این رشته در مهرماه 1398 به این مهم دست یابند.

 


( ۹ )