شور امتحانات در فضای واحد علوم و تحقیقات / حضور استاد در جلسه امتحان استرس دانشجو را کاهش می‌دهد

۰۱ تیر ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۸ کد : ۱۱۵۱۷ اخبار
تعداد بازدید:۳۹۳۴

باتوجه به برگزاری امتحانات در واحد علوم وتحقیقات گفتگویی با دکتر باقرساروخانی یکی از پیشکسوتان این واحد دانشگاهی داشته ایم که از نظر علاقمندان می گذرد.

باقر ساروخانی پدر جامعه‌شناسی ارتباطات، مدرک کارشناسی خود را در رشته زبان فرانسه و علوم تربیتی از دانشگاه تهران (1340)، کارشناسی ارشد را در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه تهران و دکتری خود را در رشته جامعه شناسی از دانشگاه سوربن پاریس اخذ نموده است

ساروخانی با سابقه نزدیک به نیم قرن آموزش و پژوهش و ارائه بیش از ۳۰ کتاب پژوهشی در بیش از ۱۰ حوزه علمی و پژوهشی و ارائه بیش از ۹۰ کتاب و مقاله پژوهشی به زبان‌های فارسی، فرانسه و انگلیسی برنده جوایز کتاب برگزیده سال دانشگاه، بهترین کتاب سال ۱۳۷۷ و نیز پژوهش برگزیده سال شد. وی تاکنون ۲۰ لوح تقدیر از مسئولان برجسته کشور دریافت کرده است و سال ۱۳۸۰ به عنوان استاد برجسته انتخاب شد.

آقای دکتر ساروخانی فضای علمی و آموزشی واحد علوم وتحقیقات را در امتحانات دانشجویان چگونه می بینید؟

فضای علمی و آموزشی واحد علوم وتحقیقات، فضای آرام و با شور متناسب با ایام امتحانات است. امتحانات با نظم و در ساعت مقرر شروع می شود و امکان سوءاستفاده برای کسی وجود ندارد .

چه توصیه ای به دانشجویان در دوره برگزاری امتحانات دارید؟

البته معتقدم نباید به گونه ای برنامه‌ریزی کرد تا دانشجویان صرفا در شب امتحان به مرور دروس خود بپردازند و آمادگی برای امتحان از روز ابتدایی ترم آغاز شود. این طور نباشد که از ابتدای سال تحصیلی دانشجو کار نکند تا روز امتحان و این امری غیرمنطقی و غیرعلمی است. مطمئنا با 90 دقیقه و چند سوال نمی‌توان دانشجو را ارزیابی علمی کرد.

استاد باید مهارت دانشجو را مورد ارزیابی مستمر قرار دهد. همچنین دانشجو از روز اول باید منابع امتحانی و درسی مورد نظر را تهیه کند و در این امر در بهره برداری از کتابخانه‌ها غافل نشود. همچنین باید شرایطی برای دانشجو مهیا شود که کتابخانه ها در زمان بیشتری فعال باشند و دانشجو برای مطالعه و تحقیق به کتابخانه ها مراجعه کند. همچنین دانشجو باید امتیازات فعالیت خود را در طول مدت برقراری ترم کسب کند.

آیا حضور استاد در جلسه امتحان امری ضروری است؟

 حضور استاد فوق‌العاده لازم وضروری است. چون گاهی اوقات مفاهیم پیچیده است یا دانشجو سئوالی دارد در ضمن حضور استاد به دانشجو آرامش می بخشد و استرس را کاهش میدهد. شاید تنها لبخندی از سوی استاد دانشجو را آرامتر و متمرکزتر کند. 

جدیدترین فعالیت علمی شما چیست؟

کتاب جامعه شناسی طلاق با همکاری دانشگاه تهران به چاپ دوم رسید و به زودی وارد بازار می شود. همچنین تالیف کتاب خشونت در سینما نهایی شده است و به زودی وارد بازار می‌شود.


( ۲۵ )