ساخت رنگ دانه طبیعی از پسماند مرکبات تا کاهش نرخ مصرف آب برای رشد فلفل با نانو مواد

۳۰ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۰ کد : ۱۱۱۸۵ اخبار
تعداد بازدید:۲۸۱
در جشنواره پروژه‌های دانش‌آموزی سینا که در ۵ محور با ۱۳۰ گرایش، با حضور ۵۱۰۰ دانش‌آموز در قالب هزار و ۳۰۰ تیم از ۱۹ استان کشور در واحد علوم و تحقیقات فعالیت خود را آغاز کرده است، غرفه پژوهش سرای ابن سینا چندین طرح خود را به نمایش گذاشت.

یکی از طرح ها که در غرفه پژوهش سرای ابن سینا ارائه شد، ساخت رنگ دانه طبیعی از پسماند مرکبات و صیفی‌جات و تهیه ژلاتین طعم دار است. از این طرح که توسط دانش اموز مقطع متوسطه ارائه شده است، می توان به صورت عصاره های طبیعی در صنایع غذایی استفاده کرد.

جاروبرقی مخصوص ماشین یکی دیگر از طرح هایی است که در این غرفه به نمایش گذاشته شد.، در ساخت این دستگاه از مواد زائد از جمله بطری آب استفاده شده است. همچنین خنک کننده کالاسکه کودک دیگر دستگاه رونمایی شده در این غرفه است که بااستفاده از یک فن خنک کننده کامپیوتر و باطری گوشی کار می‌کند.

در غرفه سما ۲ طرحی با نام کاهش نرخ مصرف آب برای رشد فلفل با نانو مواد به نمایش گذاشته شد. در این پژوهش تاثیر هیدروژل به عنوان سوپر جاذب آب (و ایروژل) به عنوان سوپر دافع آب بر روی خاک و کاهش مصرف آب مورد بررسی قرار گرفته است.

این طرح در صنایع کشاورزی و در گلخانه ها جهت جلوگیری از مصرف بی رویه آب و رشد سریع گیاه کاربرد دارد. این طرح با هدف کاهش مصرف آب توسط دانش آموزان پایه دهم و یازدهم صورت گرفته است. همچنین این طرح در جشنواره علمی و فنی رتبه اول را کسب کرده است.


( ۳ )