ارائه طرح‌های دانش آموزی در واحد علوم و تحقیقات / از دستگاه جاروبرقی" یاور مامان" تا" کواد کوپتر" در جشنواره سینا

۲۹ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۱ کد : ۱۱۱۸۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۵۰
جدیدترین دستاوردها و طرح های دانش آموزی سراسر کشور با عنوان جشنواره سینا به مدت سه روز در واحد علوم و تحقیقات ارائه می شود و در این گزارش نگاهی اجمالی به تعدادی از این پروژه ها می‌اندازیم.
ارائه طرح‌های دانش آموزی در واحد علوم و تحقیقات / از دستگاه جاروبرقی" یاور مامان" تا" کواد کوپتر" در جشنواره سینا

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، یکی از دستاوردهای جشنواره پروژه‌های دانش‌آموزی سینا در غرفه کمیل ارائه شده است. در این غرفه دستگاهی با عنوان نسیم پاک باهدف استفاده از انرژی خورشیدی طراحی و ساخته شده است.

کاربرد این طرح در روستاها و مناطق دورافتاده برای بهره گیری و در عین حال صرفه جویی در مصرف آب و برق است. در این روش با استفاده از انرژی خورشیدی می توان برق موردنیاز را تولید کرد.این طرح توسط سه دانش آموز چهارم ابتدایی تحصیل طراحی شده است.

یکی دیگر از دستگاه های قابل توجه این دوره از جشنواره، در غرفه سما ۱ (مشهد) به نام یاور مامان به نمایش گذاشته شد. یاور مامان در حقیقت یک دستگاه جاروبرقی است که فقط اسباب بازی و باطری قلمی جمع‌آوری می‌کند. این دستگاه از مواد زائد ساختمانی درست شده است. طراح و سازنده این دستگاه نیز دانش آموزی در مقطع چهارم ابتدایی است.

دستگاه چشم مصنوعی هشدار دهنده برای نابینان و دستگاه کواد کوپتر نیز در غرفه فرهنگ البرز این جشنواره به نمایش درآمد. طرح چشم مصنوعی هشدار دهنده برای نابینان در حقیقت جایگزینی برای عصای سفید است. به گفته سازندگان آن، این دستگاه روی عینک نصب می شود وبا لرزش در ناحیه صورت به فرد هشدار میدهد.

همچنین دستگاه کواد کوپتر ارائه شده در این غرفه در زمینه های پزشکی، نظامی و امداد و نجات مورد استفاده قرار می‌گیرد. کنترل و هدایت کوادکوپتر بسیار راحت‌تر از نمونه های مشابه خود است. این دستگاه برای مناطق صعب‌العبور کاربرد دارد.گفتنی است سازنده این دستگاه در دوره ابتدایی مشغول به تحصیل هستند.


( ۱ )