رشته‌های با نرخ اشتغال بالا

MBA رشته‌ای مورد نیاز بازار کسب‌وکار ایران

۲۸ فروردین ۱۳۹۸ | ۱۴:۲۱ کد : ۱۱۱۷۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۷۵
MBA یکی از رشته‌های پرطرفدار دنیاست که این روزها در دنیای اقتصادی بسیار کاربرد دارد.
MBA رشته‌ای مورد نیاز بازار کسب‌وکار ایران

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، سال‌ها از ورود دانشگاه به ایران می‌گذرد اما متأسفانه کارویژه دانشگاه هنوز برای دانشجویان و حتی خانواده‌ها به‌درستی تبیین نشده است؛ به همین دلیل اکثر دانش‌آموزان رشته‌هایی را انتخاب می‌کنند که یا شناخت کافی از آنها ندارند یا تصور می‌کنند صرفاً با تحصیل در این رشته‌ها می‌توانند شغل آینده خود را پیدا کنند.

متأسفانه معضل نبود شناخت کافی از رشته‌های تحصیلی در بین حوزه علوم انسانی بیش از سایر حوزه‌هاست. به همین دلیل است که برخی رشته‌ها پر متقاضی نام گرفته و به اصطلاح اشباع می‌شوند و به تبع آن بازار کار نبز برای متقاضیان آن محدود می‌شود.

در این بین رشته‌هایی وجود دارد که ظرفیت شغلی بسیار بالایی داشته و کاربردی هستند اما به دلیل نبود شناخت کافی آنها را انتخاب نمی‌کنند.

MBA یا مدیریت کسب‌وکار یکی از رشته‌هایی است که این روزها در دنیای اقتصادی بسیار کاربرد دارد. این رشته تحصیلی از حدود ۱۰ سال پیش به دانشگاه‌های ایران راه یافته و اکنون نیز مراکز خصوصی بسیاری به برگزاری این دوره می‌پردازند.

این رشته را می‌توان یکی از پرطرفدارترین رشته‌ای دنیا با نرخ اشتغال بالا دانست و ویژگی مهم رشته MBA این است که با هر مدرک تحصیلی در مقطع کارشناسی می‌توان به تحصیل در این رشته پرداخت.

با تحصیل در این رشته می‌توان کمبودهای بازار را دریافت همچنین این رشته تمام عملیات فروش، بازاریابی و خدمات پس از فروش را دربرمی‌گیرد. MBA می آموزد که در ایجاد یا توسعه یک کسب و کار چگونه باید اولین بود اما تا حد بسیاری یاد می‌دهد چگونه در کسب‌وکار خود و در بازار رقابتی باید بهترین بود.

از فعالیت‌های شغلی این رشته می‌توان به اداره امور واحدهای ستادی سازمان‌های تولیدی و اجتماعی در جهت کمک به مدیران این سازمان‌ها برای اداره مؤثرتر سازمان‌های خود، اداره و راهبری مؤثر و کارآمد یک سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش‌های تولید، تحقیق و توسعه، مالی، فروش، پرسنلی و اطلاعات، ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان با تجدید تشکیلات، رویه‌ها و شیوه‌های اداری آن بخش، کارآفرینی در یک سازمان برای شروع فعالیت‌های جدید یا ایجاد و اداره سازمان‌های جدید، طراحی تحول در کل یک سازمان و رهبری و هدایت تحولات کلی بعد از کسب تجربیات مدیریتی نام برد.

حدود ۱۰ دانشگاه در ایران به ارائه رشته MBA پرداخته‌اند و در این رشته دانشجو می‌پذیرند.

منبع: خبرگزاری آنا


( ۳ )