درباره دانشکده علوم و فناوری‌های پزشکی واحد علوم و تحقیقات

۱۶ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۸:۳۴ کد : ۱۰۹۱۰ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۰۶

 

امروزه علوم و فناوری‌های پزشکی که در برگیرنده علومی نظیر مهندسی پزشکی، تغذیه، بهداشت و ایمنی مواد غذایی، آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی و اقتصاد بهداشت است به واسطه ارتباط مستقیم با سلامت انسان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بکارگیری تکنولوژی جهت حفظ سلامتی و درمان انسان همراه با حفظ کیفیت، بهداشت و ایمنی موادغذایی مقوله‌ای است که می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های گوناگون بخصوص سرطان نقش موثری ایفا کند.

با توجه به کاربردهای فراوان علوم و فناوری‌های پزشکی در ارتقاء سلامت و بهبود کیفیت درمانی و سلامت بشر، نیاز به تربیت متخصصان کارآزموده و خبره در این حوزه امری ضروری است. بدون شک این مهم از جمله وظایف اصلی مراکز آموزشی بخصوص دانشگاه‌ها است.

دانشکده علوم و فناوری‌های پزشکی واحد علوم و تحقیقات از جمله مراکز آموزشی در کشور است که با تمرکز بر نگرش بین رشته‌ای در حوزه علوم زیست پزشکی و علوم مرتبط با پزشکی، فعالیت چشمگیری در خصوص تربیت متخصصان این حوزه‌ها دارد. این دانشکده با بهره‌گیری از تجهیزات منحصربه‌فرد آموزشی، تحقیقاتی، آزمایشگاهی، پژوهشی و استادان مجرب از جمله مراکز آموزشی و تحقیقاتی پیشگام در حوزه علوم و فناوری‌های پزشکی کشور است.

در حال حاضر این دانشکده با بهره‌مندی از تخصص ۴۳ عضو هیأت علمی تمام وقت و مراکز تحقیقاتی چون «کاربردی بیوفوتونیک»، «سبک زندگی سالم»، «مهندسی در پزشکی و بیولوژی»، «تغذیه و صنایع غذایی» و «سلامت الکترونیک پایش و آمار» و مجلات «مدیریت بهداشت و درمان» با رتبه علمی پژوهشی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و نمایه شده در ISC و مجله « Food & Health » مورد توجه بسیاری از علاقمندان به تحصیل در حوزه‌های علوم و فناوری‌های پزشکی در کشور است.

از جمله امکانات منحصربه‌فرد دانشکده علوم و فناوری‌های پزشکی واحد علوم و تحقیقات می‌توان به دفتر توسعه آموزش « Educational Development Office (EDO) » اشاره کرد. در راستای اهداف و برنامه‌های مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی، معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، اقدام به ایجاد دفتر توسعه آموز (EDO) در دانشکده علوم و فناوری‌های پزشکی واحد علوم و تحقیقات کرده‌اند. رسالت این دفتر بر گسترش و ارتقاء کیفی آموزش علوم پزشکی، توانمندسازی اعضای هیأت علمی به دانش نوین آموزش پزشکی، تقویت مشارکت استادان در فرآیندهای توسعه‌ای آموزش دانشکده و تشویق، ترغیب و ارائه مشاوره به اعضای هیأت علمی در زمینه اجرای طرح‌های پژوهش در آموزش و انجام پژوهش‌های عملکردی Action Research) ) است.

دانشکده علوم و فناوری‌های پزشکی واحد علوم و تحقیقات در حال حاضر در۶ گروه آموزشی شامل ۵ رشته و گرایش در مقطع دکتری، ۱۲ رشته و گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و ۵ رشته و گرایش در مقطع کارشناسی پذیرای دانشجویان است.

دانشکده علوم و فناوری‌های پزشکی واحد علوم و تحقیقات در طبقه ۵ و ضلع غربی طبقه ۶ ساختمان بلوک ۲ آموزشی واقع شده است.

برای اطلاع از رشته و گرایش‌های دایر در دانشکده علوم و فناوری‌های پزشکی واحد علوم و تحقیقات کلیک کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


( ۵ )