درباره مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی دماوند واحد علوم و تحقیقات

۱۸ دی ۱۳۹۷ | ۰۹:۴۹ کد : ۱۰۷۷۲ اخبار
تعداد بازدید:۵۱۱
‌‌‌‌‌‌‌ مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم وتحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی واقع در سربندان دماوند یکی از مراکز تحقیقاتی قابل توجه کشور است که در شهریور ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید +تصاویر


‌‌‌‌‌‌‌مجتمع تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در منطقه سربندان به منظور تحقق بخشی به وظایف پژوهشی دانشکده علوم کشاورزی و صنایع غذایی واحد علوم و تحقیقات و پاسخگویی به نیاز پژوهشگران این حوزه در کشور راه‌اندازی شد. در این مرکز تحقیقاتی آزمایشگاه‌هایی نظیر «فتوشیمی»، «میکروبیولوژی کشاورزی»، «حشره شناسی»، «نماتولوژی»، «آبزیان و فرآوری»، «ژئومیکس و بروتئومیکس»، «کشت بافت»، «علوم دامی»، «باغبانی»، «علوم آب و خاک» فعال است. همچنین این مرکز دارای کلینیک گیاه پزشکی و آزمایشگاه کشت و بافت

اجرای طرح‌های تحقیقاتی کاربردی و توسعه‌ای همسو با نیازها، برنامه‌ها و استراتژی‌های پژوهشی علمی و فن‌آوری دانشگاه و صنایع در کشور، ارتقای ظرفیت‌های تحقیقاتی مرکز از طریق جلب مشارکت پژوهشگران دانشگاهی و صنعتگران، ارتباط با دانشگاه‌ها، مؤسسات و مراکز تحقیقاتی و آموزشی داخلی و خارجی از طریق مبادله اطلاعات و اجرای طرح‌های تحقیقاتی مشترک، از جمله اهداف راه‌اندازی این مرکز است.

همچنین، اجرای پژوهش‌های بنیادی در ارتباط با مشکلات و معضلات بخش کشاورزی با تاکید بر بهره‌گیری از روش‌های نوین، استفاده از ظرفیت موجود در واحد علوم و تحقیقات در بخش دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضاء هیأت علمی درجهت اجرای پروژه‌های پژوهشی، مشخص نمودن زمینه‌های اولویت دار پژوهشی براساس نیاز کشور، بومی‌سازی فناوری‌های موجود در صنایع بزرگ، توسعه هسته‌های تخصصی در گروه‌های تحقیقاتی و کمک به تجاری نمودن پژوهش از طریق فعالیت مرکز رشد واحدهای فناور و پارک علم و فناوری، از دیگر اهداف مورد توجه مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم و تحقیقات است.

در این مرکز تحقیقاتی از افراد کار آفرین و صاحبان ایده‌ های جدید در بخش کشاورزی که ایده آنها دارای مزیت اقتصادی بوده و قابلیت تجاری شدن را دارا باشند، حمایت و تشویق می‌شوند. این مرکز به صورت شبانه روزی آماده خدمت‌رسانی به دانشجویان، پژوهشگران، متخصصان، کشاورزان و باغداران است.

مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی واحد علوم وتحقیقات در جاده فیروزکوه، بعد از گیلاوند، حد فاصل روستای جابان و سربندان واقع شده است.

 

 


( ۲ )