در هفته پژوهش:پایلوت بومی سازی تولید فیلامنت های مورد استفاده در صنعت چاپ سه بعدی در واحد علوم و تحقیقات رونمایی شد

۲۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۶:۲۳ کد : ۱۰۶۷۱ اخبار
تعداد بازدید:۱۲۵۷
به مناسبت هفته پژوهش، پایلوت بومی سازی تولید فیلامنت های مورد استفاده در صنعت چاپ سه بعدی توسط محققین گروه مکانیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، رونمایی شد.
در هفته پژوهش:پایلوت بومی سازی تولید فیلامنت های مورد استفاده در صنعت چاپ سه بعدی در واحد علوم و تحقیقات رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، تکنولوژی پرینت سه بعدی یک فن آوری در حال رشد و گسترش است که به عنوان فن آوری ساخت افزایشی یا AM نیز شناخته می‌شود. در حال حاظر طیف وسیعی از مواد، از پلیمرها گرفته تا سرامیک ها و فلزات در قالب این فن آوری استفاده می شوند.

در این بین پلیمرها به دلیل تکرار پذیری و انعطاف پذیری و تنوع در رنگ، بیشترین کاربرد را در فرآیند ساخت افزایشی به خود اختصاص داده‌اند. با ورود فن‌آوری نمونه سازی سریع در کشور، انقلابی در صنعت نمونه سازی به وقوع پیوسته است. در ایران نیز نوع خاصی از این فن آوری با نام روش ساخت FDM به دلیل ارزان بودن، سهولت در به کارگیری، غیر سمی بودن مواد مصرفی و سرعت نسبی بالا، مورد بیشترین توجه قرار گرفته است، اما بشدت نیازمند واردات مواد اولیه است.

براساس این گزارش، مواد به کار گرفته شده در این فن آوری بصورت رشته های بلند و باریک به نام فیلامنت هستند. یکی از موانع عدم رشد و توسعه این فن آوری در سایر بخش‌ها همچون صنعت هوافضا، پزشکی، خودرو و سایر نبود فن آوری ساخت فیلامنت مورد نیاز بخش های مختلف است، به نحوی که از این فن آوری در کشور صرفاً جهت مدل سازی استفاده می‌شود و مواد مصرفی آن کاملاً وارداتی بوده وبا قیمت بالایی به‌فروش می رسد.

در این راستا طرح های پژوهشی محصول محور و همچنین طرح های تجاری دانش بنیان از سال ۱۳۹۶ در گروه مهندسی مکانیک واحد علوم و تحقیقات در دستور کار قرار گرفته است. بخشی از این تحقیقات که به بومی سازی فرآیند تولید فیلامنتهای FDM اختصاص داشته است، توسط پژوهشگران این طرح، دکتر شهرام اعتمادی حقیقی مدیر گروه مکانیک و مهندس محمدرضا محمدی، دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی واحد علوم و تحقیقات، رونمایی و در معرض دید عموم قرار داده شده است.

لازم به ذکر است، با توجه به تفاوت قیمت تمام شده محصولات این پژوهش با نمونه خارجی و بازار گسترده آن در داخل کشور، تجاری سازی این محصول در دفتر امور اقتصادی، دانش بنیان و سرمایه گذاری واحد علوم و تحقیقات در دست بررسی قرار دارد.


( ۴ )