همزمان با هفته پژوهش؛ اولین پیش‌رویداد استارتاپی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۲۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۲۷ کد : ۱۰۶۶۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۶۸۶
نخستین پیش رویداد استارتاپی همایش جایزه بزرگ شیخ بهایی با محوریت‌های استارتاپ و اجزای تشکیل دهنده یک استارتاپ موفق، دو متدلوژی رایج در استارتاپ‌ها، بوم ناب و بوم مدل کسب و کار، نوآوری در مدل کسب و کار استارتاپ‌ها و اکوسیستم استارتاپی در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، در این همایش تخصصی دکتر رضا مسعودی سرپرست این واحد دانشگاهی با بیان اینکه امروزه مأموریت دانشگاه‌ها فراتر از مباحث آموزش و پژوهش است، ایجاد فرهنگ کارآفرینی و نوآوری را از مأموریت‌های اصلی دانشگاه‌ها دانست.

وی، خلق ثروت، کارآفرینی و توجه ویژه به وضعیت اشتغال دانشجویان پس از فراغت از تحصیل را از دیگر مأموریت‌های اصلی در دانشگاه‌ها بیان کرده و حلقه اصلی برای نیل به این امر را در بحث نوآوری و استارتاپی دانست.

دکتر مسعودی از برنامه واحد علوم و تحقیقات برای نیل به دانشگاهی کارآفرین خبر داد و گفت: فرهنگ‌سازی و ترویج فعالیت‌های نوآورانه وظیفه مهمی بر دوش دانشگاه‌ها است و افتتاح بخشی از سرای نوآوری واقع در کتابخانه مرکزی این واحد تا پایان سال جاری گامی در این راستا خواهد بود.

براساس این گزارش دکتر فاطمه عزیزآبادی فراهانی معاون پژوهش و فناوری واحد علوم و تحقیقات نیز در این همایش با بیان اینکه پژوهش و تحقیق اتفاقی ناگهانی نبوده بلکه رویدادی هدفمند همراه با انسجام و برنامه ریزی است، گفت: استارتاپ یا فعالیت کارآفرینانه و خلاقانه، فعالیتی پژوهشی برپایه اطلاعات و دانش و مسئله محور است.

وی وجود ظرفیت و سرمایه‌های مناسب واحد علوم و تحقیقات بخصوص در حوزه سرمایه انسانی بواسطه حضور استادان و دانشجویان، همراه با سرمایه فیزیکی نظیر آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی را، فرصت مناسبی برای تولید علم منتج به حل و برطرف کردن مسائل کشور دانست.

در این همایش حسین ترابی مدیرعامل شرکت «پردیس اول کیش» با اشاره به اهمیت وجود مارکت برای استارتاپ، استارتاپی را موفق دانست که علاوه بر داشتن ایده مناسب، پیش از تبدیل ایده به محصول، بازار آن ارزیابی شده باشد.

وی ایده مناسب را عنصر اصلی یک استارتاپ بیان کرد ولی موفقیت استارتاپ را در قرارگیری مناسب عناصر استارتاپ دانست.

گفتنی است در ادامه این همایش دکتر محمدرضا نظری مشاور مدیریت، کارآفرین و مدرس حوزه تجاری سازی، دکتر لیلا نظری منش عضو انجمن زنان کارآفرین و عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات، دکتر فروزان‌نژاد مشاور پروژه‌های خاص شرکت پردیس اول کیش و مصطفی کیوانیان مدیرعامل آنو رسانه هنر به ارائه مطالبی پیرامون اکوسیستم کارآفرینی، استارتاپ و اجزای تشکیل دهنده آن، ساختار استارتاپ‌های فضای مجازی، چگونگی تولید اپ و گیم نظیر استارتاپ خاله قزی پرداختند.

در حاشیه این همایش علاوه بر برگزاری کارگاه بوم ناب و بوم کسب و کار، استارتاپ‌های فعال دانشجویان واحد علوم و تحقیقات در راهروی سالن همایش به معرض نمایش گذاشته شد.