در اولین نمایشگاه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی:محصولات واحد علوم و تحقیقات رونمایی شد

۱۷ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۴۵ کد : ۱۰۵۴۷ اخبار
تعداد بازدید:۸۲۱
همزمان با اولین نمایشگاه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت تجهیزات پزشکی محصولات واحد علوم و تحقیقات و ۵ محصول از مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی این واحد دانشگاهی رونمایی و در معرض دید عموم قرار گرفت.
در  اولین نمایشگاه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی:محصولات واحد علوم و تحقیقات رونمایی شد

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات در این دوره از نمایشگاه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی با محوریت تجهیزات پزشکی از پنج محصول مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات با عناوین دستگاه الکترومایوگرافی بیسیم تک کاناله، گجت الکتروکاردیوگرافی تلفن همراه، دستگاه الکترومایوگرافی ۱۶ کاناله رومیزی، دستگاه ثبت بلندمدت الکتروانسفالوگرافی تک کاناله (سه الکترود) و دستگاه جیبی سنجش گاز الکل رونمایی شد.

علاوه بر دستگاه‌های مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات ۱۵ دستگاه دیگر این واحد دانشگاهی با عناوین «سامانه امحاء زباله بیمارستانی با ظرفیت یک تا پنج تن در روز»، «تشخیص زردی نوزاد به روش غیر تهاجمی»، «افزایش دهنده کیفیت خواب»، «الکتروانسفالوگرام ۸ کاناله»، «الکترومغناطیسی کاهش درد»، «تحریک‌کننده درمانی بیماری افتادگی پا»، «تشخیص پارکینسون بوسیله لرزش دست» نیز در معرض دید عموم قرار گرفت.

دستگاه‌های «تولید فشار مثبت راه هوایی»، «ثبت فشار خون انسان»، «گرم کننده لوله‌های خون»، «مانیتورینگ نوزاد به همراه مخابره بلوتوثی وشارژر وایرلس»، «دستگاه نیمه اتوماتیک دربازکن لوله‌های آزمایشگاهی»، «ربات کمک جراح و شبیه‌ساز جراحی قلب تپنده»، «مدار پوشیدن برای اندازه‌گیری ضربان قلب و تنفس براساس سنسور حرکتی» و «سیستم مانیتورینگ نوزاد با کمک سنسور CO 2» نیز در این دوره از نمایشگاه فن‌بازار دانشگاه آزاد اسلامی از سوی واحد علوم و تحقیقات ارائه شد.

«گجت الکتروکاردیوگرافی تلفن همراه» اولین دستگاهی بود که در این دوره از نمایشگاه در غرفه واحد علوم و تحقیقات رونمایی شد. الکتروکاردیوگرافی یا به طور عام نوار قلب در تشخیص بیماری‌ها و پیشگیری از مشکلات ثانویه نقشی مؤثر دارد. دستگاه تولید شده توسط واحد علوم و تحقیقات با اتصال به تلفن همراه توانایی اخذ نوار قلب را دارد. این دستگاه علاوه بر ویژگی بیسم آن امکان اخذ نوار قلب را با شرایط آسان برای عموم مردم فراهم کرده است. براساس نرم افزار طراحی شده امکان ارسال نتایج نوار قلب اخذ شده توسط آن به پزشک وجود دارد.

«دستگاه الکترومایوگرافی ۱۶ کاناله رومیزی» نیز دستگاه دیگری است که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفت. این دستگاه ابزاری برای فهم عملکرد عضلات در دو کاربرد کلینیکی و تحقیقاتی است. قیمت پایین، امکان سنکرون‌سازی سایر سنسورها از جمله سنسور فشار، نیرو و زاویه از جمله مزایای این دستگاه است که توسط نرم افزاری با امکان ذخیره‌سازی اطلاعات پشتیبانی می‌شود.

«الکترومایوگرافی بیسم تک کاناله» نیز از جمله دستگاه‌های طراحی و ساخته شده توسط مرکز تحقیقات مهندسی در پزشکی و بیولوژی واحد علوم و تحقیقات است که در نمایشگاه فن بازار دانشگاه آزاد اسلامی رونمایی شد. این ابزار برای اخذ داده‌های ورزشی و پزشکی در حالتی که فرد مشغول انجام حرکات مورد نظر خود است مورد استفاده قرار دارد. وزن کم و اندازه مناسب آن از جمله مزایای این دستگاه نسبت به مشابه خارجی است.

دستگاه دیگر رونمایی شده توسط واحد علوم و تحقیقات در این دوره از نمایشگاه فن‌بازار با محوریت تجهیزات پزشکی دستگاه «ثبت بلند مدت الکتروانسفالوگرافی تک کاناله» است. این دستگاه با امکان اتصال و سنکرون سازی سایر سنسورها از جمله سنسورهای gsr ، ضربان قلب، emg ، ecg و ... می‌تواند در گستره وسیعی از تحقیقات مغز مورد استفاده قرار گیرد.

این دستگاه سیگنال‌های مغزی را به صورت تک کاناله، لوکالایز و بلند مدت در کارت حافظه ذخیره کرده و توسط کاربر نرم افزار، قابلیت مشاهده و آنالیز داده‌ها را دارد. در حال حاضر این دستگاه امکان جمع‌آوری داده‌های تحقیقاتی برای استفاده در رفع مشکلات خواب را دارد و در آینده پردازش‌های مختلفی بر روی این ابزار اضافه خواهد شد.

«دستگاه سنجش گاز الکل» آخرین دستگاهی است که توسط واحد علوم و تحقیقات در این نمایشگاه رونمایی شد. این دستگاه با ابعاد بسیار کوچک (جیبی) و وزنی پایین طراحی و ساخته شده است که کاربرد فراوانی برای برای آتش‌نشانان، مسئولان ایمنی پتروشیمی‌ها، پلیس و.... در سنجش میزان الکل دارد. الکل به دلیل خواص شیمایی آن از نظر ایمنی بسیار حائز اهمیت است.

‌‌

 


( ۹ )