باغ پرماکالچر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی؛

مهارت آموزی برای تولید ملی با تکیه بر دانش بومی، علوم نوین و تجربه +تصاویر

۰۸ آذر ۱۳۹۷ | ۱۰:۵۳ کد : ۱۰۴۹۵ اخبار
تعداد بازدید:۵۷۵
امنیت غذایی، حفاظت از زیست بوم، تحقق اقتصاد مقاومتی و مهارت آفرینی جوانان از اهداف باغ پرماکالچر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است.

کشت و تولید غذا در شرایط نامساعد اقلیمی، روشهای کشاورزی سازگار اقلیم و نیز تولید گونه های گیاهی دارای ارزش غذایی ویژه تنها بخشی از هدفهای راه اندازی نخستین و تنها باغ پرماکالچر دانشگاهی کشور در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی است.

پرماکالچر یا همان کشاورزی دایمی، شیوه ای از تولید محصولات غذایی است که با طراحی زیست بوم و ایجاد تنوع گونه های زیستی، امکان زیست موجودات زنده را در طول سال و بدون وقفه فراهم می آورد.

باغ پرماکالچر دانشکده علوم کشاورزی و صنایع غذایی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، توانسته تا الگوهای متفاوتی از جمله تبدیل بقایای آلی و ضایعات به کود ورمی کمپوست، تولید بیوکمپوست و بیوکود، روشهای جمع آوری آب نزولات جوی، راهکارهای زیست پالایی بیولوژیکی فاضلاب و بازچرخانی آب، کشت مخلوط گیاهان و حفاظت از گونه های زراعی بومی در معرض تهدید را به معرض نمایش گذارد.

بخش گیاهان دارویی این باغ، فرصتی را برای بازدید کنندگان فراهم می آورد تا با روش های کشت و خواص شفابخش گیاهان و نیز نقش مهم این گیاهان در طب سنتی آشنا شوند.

حمایت از حشرات گرده افشان از جمله زنبورها یکی دیگر از اقدامات مهیج این باغ است. دانشجویان با ایجاد پناهگاههایی موسوم به هتل حشرات، ایجاد کرتهای گیاهان گلدار و نیز عدم استفاده از هر نوع نهاده شیمیایی سعی دارند تا تنوع جمعیت این موجودات مهم در فرایند تولید غذا را بیشتر از گذشته کنند.

در این باغ مدلهایی از کشاورزی شهری نیز طراحی و رونمایی شده است؛ کشت مستقیم بر روی کاه این امکان را به شهروندان می دهد تا به راحتی بتوانند گیاهان خوراکی خود را بر روی بلوک های کاه کشت کنند.

توجه ویژه به دانش بومی کشاورزی و تلفیق آن با علوم نوین یکی از ویژگی های نخستین باغ پرماکالچر دانشگاهی کشور است. در قسمتی از این باغ، دانشجویان آبیاری زیر سطحی و سفالی را تجربه می کنند؛ روشی که در آن کپسول های رسی به سیستم آبیاری تحت فشار متصل و شارژ می شوند. کاهش جمعیت گیاهان خودرو، کاهش تنش آبی گیاه، افزایش راندمان آب آبیاری و نیز کاهش آبشویی عناصر سودمند خاک تنها بخشی از این روش آبیاری به شمار می آید که برای مناطق کم آب و خشک قابل توصیه است.

باغ پرماکالچر دانشکده علوم کشاورزی و صنایع غذایی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، تاکنون میزبان نمایندگانی از کشاورزان پیشرو کشور، نمایندگان دستگاههای دولتی و نهادهای غیردولتی، شهروندان، دانشگاهیان و نیز نمایندگانی از سازمان ملل متحد بوده و فرصتی را برای تبادل تجربه تولید محصولات کشاورزی سالم فراهم آورده است.

بخش کودکان این باغ نیز فرصتی را برای کودکان به عنوان آینده سازان کشور فراهم آورده تا آنان با عناصر طبیعت از جمله خاک، آب، گیاهان، جانوران و حشرات آشنا شده و به کاوش بپردازند. یادگیری آزاد و نیز فرصت تجربه ناب طبیعت برای کودکان در قالب دوره های آموزشی "پرماکالچر برای کودکان" تاکنون مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است.

شایان ذکر است که عملیات اجرایی این باغ از آبان ۱۳۹۵ به همت دانشجویان رشته گیاهپزشکی و به سرپرستی آقای دکتر جواد رزمی عضو هیات علمی تمام وقت دانشکده علوم کشاورزی و صنایع غذایی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده و هم اکنون به عرصه ای برای معرفی الگوهای اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی تبدیل شده است.

خاطر نشان می شود که این عرصه، فرصت یادگیری در عمل را برای دانشجویان رشته کشاورزی این واحد دانشگاهی فراهم آورده تا بتواند به نوبه خود گامی در تحقق بند یک و دو سیاست‌های کلی اشتغال و بند هفت سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بردارد.

با تشکر از: ریاست محترم دانشکده کشاورزی و صنایع غذایی جناب آقای دکتر امیر محمدی نژاد و استاد ارجمند جناب آقای دکترجواد رزمی عضو هیئت علمی واحد علوم و تحقیقات

 

 

 

 


( ۶ )