عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات:

در مصرف دارو و دیگر خدمات پزشکی با اختلالات فرهنگی مواجه هستیم

۰۹ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۴ کد : ۱۰۳۲۳ اخبار
تعداد بازدید:۴۶۶
عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی بابیان اینکه در مصرف دارو با اختلالات فرهنگی مواجه هستیم، گفت: این اختلال هم علل فرهنگی و هم دلایل پزشکی دارد و همه این موارد را باید مدنظر قرار داد.
در مصرف دارو و دیگر خدمات پزشکی با اختلالات فرهنگی مواجه هستیم

دکتر کامران حاجی نبی عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات گفت: در حوزه فرهنگ، آنچه در کشور جا افتاده، این است که داروهای شیمیایی و جدید تنها راه نجات بیمار از بیماری هستند درحالیکه امروز در دنیا گرایش های نوینی به سمت درمان های گیاهی و سنتی وجود دارد و اصلاً دارو درمانی به سمت داروهای بایوتک که ریشه طبیعی و گیاهی دارند، سوق داده می شود.

وی تصریح کرد: هنوز در ایران این فرهنگ جا نیافتاده است که به سمت استفاده از گیاهان دارویی برویم. اساتید پزشکی در دانشگاه می گویند دارو در حقیقت یک سم است که وارد بدن می کنیم اما به دلیل اینکه با دوز این دارو، اثرات آن را کنترل می کنیم، این سم را به سمت عوامل بیماری هدایت می کنم و اگر این کنترل وجود نداشته باشد، سلامت بیمار به خطر می افتد. بنابراین نباید به دارو به عنوان تنها عامل شفا نگاه کنیم.

عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات درباره دیگر مشکلات حوزه فرهنگ استفاده از دارو بیان کرد: یکی از معضلات در این حوزه خوددرمانی است. وقتی دارویی را در یک بیماری خاص استفاده کرده اید، به فرد دیگر نیز توصیه می کنید که از همان دارو استفاده کند.

وی اظهار داشت: راه حل معضلات فرهنگی در حوزه پزشکی و مصرف دارو، آموزش است و باید در رسانه ها و مراکز مختلفی که با مردم در تماس هستیم، به مردم بگوییم دارو شفای مطلق نیست.

منبع: رادیو گفت و گو


( ۲ )