آشنایی با رشته‌های بدون آزمون واحد علوم و تحقیقات -۲/ فارغ‌التحصیلان رشته بین رشته‌ای «فیزیک مهندسی» در چه عرصه‌هایی نقش‌آفرین می‌شوند؟

۱۸ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۹:۴۱ کد : ۱۰۰۱۵ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۱۷
فیزیک مهندسی ( engineering physics ) رشته‌ای بین رشته‌ای و تلفیقی از علم فیزیک و علوم مهندسی است.
آشنایی با رشته‌های بدون آزمون واحد علوم و تحقیقات -۲/ فارغ‌التحصیلان رشته بین رشته‌ای «فیزیک مهندسی» در چه عرصه‌هایی نقش‌آفرین می‌شوند؟

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، رشته «فیزیک مهندسی» مباحث پیشرفته کاربردی و روش‌های استفاده از آنها در صنعت را مورد مطالعه قرار می‌‎دهد. هدف از این رشته آماده‌سازی فارغ‌التحصیلانی است که ضمن آشنایی با کاربردهای فیزیک، در زمینه مهندسی و ارائه طرح‌های صنعتی در زمینه فیزیک جدید، آینده‌پژوهی در فناوری و انتقال فناوری‌های نو به دنیای صنعت توانایی داشته باشند.

رشته فیزیک مهندسی در سه گرایش «حالت جامد»، «پلاسما» و «لیزر و اپتیک» در دانشگاه‌ها ارائه می‌شوند.

* گرایش حالت جامد

دانشجویان فیزیک مهندسی در گرایش حالت جامد به مطالعه و تحقیق در زمینه خواص مکانیکی، الکتریکی، مغناطیسی، اپتیکی و حرارتی جامدات به ویژه جامدات بلوری و نانوساختارها می‌پردازند. به عنوان یک مثال برای کاربرد این گرایش می‌توان به این موضوع اشاره کرد که طراحی و ساخت اجزا و قطعات سیستم‌های الکترونیکی و کامپیوتری در حوزه تخصصی فیزیک مهندسی حالت جامد است.

دروس دوره کارشناسی رشته فیزیک مهندسی در گرایش حالت جامد در سه بخش دروس مشترک با مقطع کارشناسی رشته فیزیک، دروس مهندسی و دروس گرایشی قابل دسته‌بندی هستند. از جمله دروس گرایشی می‌توان به نیمه رساناها، مواد مغناطیسی و ابررسانایی اشاره کرد. دروس گرایشی فیزیک مهندسی حالت جامد، به رشته‌های تحصیلی فیزیک و مهندسی الکترونیک نزدیک است.

* گرایش پلاسما

دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک مهندسی در گرایش پلاسما در زمینه فیزیک گازها و الکتریسیته و مغناطیس مطالعه و تحقیق می‌کنند تا کاربردهای آن را در صنایعی نظیر پوشش‌دهی مواد، بازیافت ضایعات و پسماندها، الکترونیک (شامل صفحات نمایشگر تحت پلاسمایی)، سرامیک‌ها با کارایی بالا، تولید فیلم‌های پلیمری، کاشت یون برای سخت کردن قطعات اپتیکی، کاربردهای پزشکی، نساجی، پلیمر، کشاورزی، تصفیه آب، ژئوفیزیک، میکرو الکترونیک، نانوتکنولوژی، تکنولوژی انتقال اطلاعات، صنایع فلزی، رایانه و... عملیاتی کنند.

هم اکنون تکنولوژی پلاسما به سرعت در حال تبدیل شدن به یک بازار جهانی به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار در سال است.

* گرایش لیزر و اپتیک

از سال ۱۹۶۰ تا کنون علم لیزر چه از نظر ساخت لیزرهای جدید و چه از نظر کاربرد لیزر در زمینه‌های گوناگون بیشترین پیشرفت را در بین علوم مختلف داشته است. امروزه از لیزرهای گوناگون جامد، مایع، گاز و پلاسما در طول موج‌های مختلف در پژوهشگاه‌ها، مراکز صنعتی و پزشکی استفاده می‌شود. با توجه به نیاز کشور برای اولین بار در دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات نسبت به پایه‌گذاری رشته فیزیک مهندسی لیزر و اپتیک اقدام کرده است.

هدف از ایجاد آن تربیت نیروهای متخصص و کارآمدی است که بتواند در زمینه طراحی لیزر، کار با آن، تعمیر و نگهداری سیستم‌های موجود و کاربردهای آن صاحب نظر و ورزیده باشند. مهمترین کاربردهای لیزر در ایران علاوه بر کاربردهای پژوهشی، شامل کاربردهای پزشکی (ایجاد باریکه لیزر CO2 به عنوان چاقوی جراحی، استفاده از پرتو لیزر برای ضدعفونی کردن، درمان‌های پوستی، شناسایی ترکیبات DNA ، مطالعه سلول‌ها و هموگلوبین خون) و کاربردهای صنعتی (جوشکاری، برش، سوراخکاری، حکاکی، ترمیم سطح و آلیاژسازی، ساخت ریز تراشه‌ها و ...) است.

* سرفصل دروس رشته فیزیک مهندسی

در بررسی درس‌های رشته فیزیک مهندسی در طول تحصیل یک سری دروس پایه مشترک بین تمام گرایش‌های این رشته هستند که شامل فیزیک، ریاضی، معادلات دیفرانسیل، کامپیوتر، شیمی، رسم فنی و کارگاه می‌شود. دروس اصلی مشترک بین تمام گرایش‌ها نیز مشتمل بر فیزیک مدرن کاربردی، فیزیک مدرن، اپتیک، مکانیک تحلیلی، الکترو و مغناطیس، مکانیک کوانتوم و… است.

* حوزه‌های اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته فیزیک مهندسی

دانش‌آموختگان رشته فیزیک مهندسی توانمندی لازم برای ورود به صنایع قطعات الکترونیک، صنایع اپتیک و لیزر، قطعات و اجزای کامپیوتر در مؤسسات دولتی و خصوصی مانند وزارت نیرو، مخابرات، انرژی اتمی، صنایع الکترونیک و صنایع خودروسازی را دارند. همچنین ساخت و بررسی تارهای اپتیکی که در مخابرات به کار می‌روند، تخصص در کاربردهای مختلف پلاسما و لیزر در صنعت و پزشکی، طراحی و ساخت لوازم اپتیکیف طراحی و ساخت لامپ‌های مختلف دشارپ الکتریکی، طراحی و ساخت آهنرباهای لازم در سیستم‌های الکترومغناطیسی و کلیدهای خودکار از ضروریات صنعت کشور محسوب می‌شوند که در حوزهٔ تخصصی این رشته هستند.

* فارغ‌التحصیلان برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به کدام رشته‌ها بروند؟

فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی فیزیک مهندسی می‌توانند در آزمون کاشناسی ارشد ناپیوسته رشته‌های فیزیک، فیزیک کاربردی فوتونیک مجموعه مهندسی برق (الکترونیک و میدان مخابرات و قدرت)، مهندسی‌های دیگر مانند مواد، مکانیک، مهندسی پزشکی، فیزیک پزشکی، ژئوفیزیک و هواشناسی ادامه تحصیل دهند.


( ۱۵ )